Dny otevřených dveří
Holandsko
1. DEN
V brzkých ranních hodinách odjedeme z Brna a Prahy do Německa. Další nástupní místa: Žďár nad Sázavou (250 Kč), Jihlava (250 Kč), Velké Meziříčí (250 Kč), Velká Bíteš (150 Kč), Zlín (300 Kč), Uherské Hradiště (250 Kč), Veselí nad Moravou (200 Kč), Strážnice (200 Kč), Hodonín (200 Kč), (Břeclav) (200 Kč), Olomouc (350 Kč), Přerov (350 Kč), Prostějov (200 Kč), Vyškov (150 Kč), Plzen, Praha, Jihlava – Pávov, Velké Meziříčí (zdarma). Navečer se ubytujeme v okolí Antverp a zájemci budou moci absolvovat krátkou procházku večerním městem.
2. DEN
Ráno dojedeme do provincie Zeeland, nerozlučně spjaté s vodou a mořem, ale také s odvěkým bojem člověka s vodním živlem. Na poloostrově Walcheren se zastavíme v Middelburgu, který je dodnes prostoupen duchem zlatého století, období, kdy nizozemská Východoindická společnost vzkvétala ve zdejším přístavu. Po krátkém odpočinku se vydáme na vyhlídkovou cestu ostrovy Zeelandu, po překonání každé z přehrad se ocitneme na dalším ostrově jedinečného charakteru, třeba na umělém ostrově Oosterscheldekering. Dozvíme se o projektu Delta, jenž vznikl jako reakce na katastrofální povodně v roce 1953, o protipřílivových bariérách a cestu završíme prohlídkou unikátního vodního díla – Maeslantské bariéry (zdarma). Komplex staveb Delta projektu byl zařazen na seznam novodobých sedmi divů světa. Poté přejedeme do města vody – Rotterdamu, pyšnícím se druhým největším přístavem světa, a tak i my začneme svou návštěvu právě zde. Vydáme se na plavbu výletní lodí, během níž budeme obdivovat kontejnerové lodě, loděnice i suché doky. Důležitost města vedla během II. světové války k jeho vybombardování, což však umožnilo novodobým architektům vtisknout budovám okouzlující svérázné tvary a vytvořit například avantgardní budovy ultramoderních obytnýchkostek Kijk-Kubus, se kterými se seznámíme během prohlídky města. Zájemci budou moci navštívit nápadité Námořní muzeum s obrněným plavidlem De Buffel a milovníkům umění se nabízí návštěva Muzea Boijmans Van Beuningen s celosvětově ceněnou sbírkou evropského malířství od 14. století po současnost. Jako pestrobarevný koberec se nám Rotterdam ukáže ze 183 metrů vysoké věže Euromast, na kterou vystoupáme točící se kabinou se simulací startu vesmírné rakety. Večer ubytování v okolí.
3. DEN
Po snídani nás přivítá sídelní město královny a parlamentu Den Haag (uvedené objekty vstup zdarma). Budeme mít možnost vidět řadu památek, které běžně nejsou určeny pro veřejnost, jejich dveře se otevírají jen jednou ročně v den Evropského kulturního dědictví, který připadá právě na tuto sobotu a neděli. Podíváme se k Binnenhofu, starobylému komplexu se sídlem parlamentu a vlády, a nahlédneme zde do jednací síně Eerste Kamer. Schodiště z 18. století nás v Korte Vijverberg zavede do kanceláří královny. Na závěr se projdeme Oude Molstraat – nejstarší ulicí ve městě s domy se stylovými fasádami. Cestou z města se zastavíme v Scheveningenu, lázeňském a rekreačním centru společenské smetánky. Písečná pláž či mondénní pobřežní promenáda s molem Pier, obchůdky, kavárnami a bary na nás dýchne prázdninovou atmosférou. V pozdním odpoledni nás čeká prohlídka údajně nejzbožnějšího a nejintelektuálnějšího města Holandska Utrechtu. Město doslova vyrostlo z katedrálního náměstí, kde již v 1. století po Kristu zřídili Římané osadu. Katedrála Domtoren (zdarma) ční do výšky 113 metrů nad městem, zájemci se mohou pokochat nádhernými interiéry i vyhlídkou, ale to musí nejdříve zdolat 465 schodů vedoucích na věž kolem 32.000 kg těžkých hodin a zvonkohry. Atrakcí města je i papežský dům Paushuize (zdarma), připomínající zdejšího rodáka Hadriána VI., jediného papeže holandského původu. K odpočinku a příjemnému posezení nás zlákají Staré grachty a jejich terasy se zahrádkami, na své si tu přijdou i romantici díky úžasné nabídce kytic. Milovníci nákupů si budou připadat jako v ráji na některém ze sobotních tržišť a ani obdivovatelé památek nemusejí zahálet. Večer přijedeme na ubytování.
4. DEN
Po snídani navštívíme historické jádro Haarlemu. Nejpřitažlivější je náměstí Grote Markt, obvykle charakterizované jako jedno z nejkrásnějších v celém Holandsku. Je tomu tak jistě i díky chrámu sv. Bavona - pozdně gotické bazilice se sloupovou klenbou a největšími varhany na světě a také někdejší masné tržnici či goticko-renesanční radnici. Romantická procházka nás čeká ve starých uličkách s více než dvaceti dvorky. Většinu dne strávíme v Amsterdamu. Budeme mít možnost projet se lodí po grachtech, navštívit květinový trh a také některé z muzeí (např. Van Gogh muzeum, Rijksmuzeum se slavnou Noční hlídkou od Rembrandta nebo Muzeum Madame Tussaud, Diamantové muzeum). Dostatek osobního volna nám umožní prozkoumat malebná zákoutí a atrakce Amsterdamu. Tentokrát budeme moci nahlížet do historických domů a zajímavých objektů nejen na grachtech, např. slavný Dům lodní společnosti, Casino Mata Hari, Bijbels museum, Knihovna Bijzondere, Dům Na třech grachtech, Dům Jižní Afrika a mnoho dalších (zdarma). Dny Evropského kulturního dědictví nám otevřou mnohé dveře – stačí jen sledovat vlajku s logem akce a vstoupit. V nočních hodinách odjedeme z Holandska přes Německo do ČR.
5. DEN
V poledních hodinách příjezd do Brna.
Uvedné objekty “zdarma” se každoročně účasní Dne otevřených dveří, detailní seznam bývá zveřejněn v červenci.